דף הבית   |  אודות  |  פרויקטים  |  כיצד לתכנן?  |  בניה ירוקה  |  כתבו עליי  |  שאלות תשובות  |  טיפים  |  צור קשר

 

 
 

עיצוב פנים – שאלות נפוצות

 

יש לי אדריכל. האם אני עדיין זקוק למעצב פנים?

 אדריכלות ואדריכלות פנים הם שני מקצועות שונים, המשלימים זה את זה. אדריכלים אינם מתעסקים עם ה'פרטים', ואינם מתייחסים לצרכים הספציפיים של דיירי הבית בהיבט הפרקטי של התנהלות החיים היום יומית שלהם. רמת הרזולוציה של מעצב הפנים, מבחינת חשיבה, תכנון והתאמה לדיירים היא ערך מוסף משמעותי בתכנון בית שאמור לשרת את דייריו במקסימום נוחות.

 

איך בוחרים מעצב פנים?

 

אכן בחירת מעצב פנים היא החלטה לא פשוטה בעלת השלכות מכריעות על תהליך השיפוץ והעיצוב ועל התוצאה הסופית. בבחירת מעצב חשוב לתת את הדעת על מספר פרמטרים:

 1. תקשורת טובה וחיבור אישי – למה שאנחנו קוראים "כימיה" יש השפעה מהותית על האופן בו יתנהל התהליך. עבודת השיפוץ עשויה להיארך זמן ותקשורת זורמת וברורה מתחייבת לצורך ניצול יעיל שלו. תקשורת טובה היא אבן היסוד בעבודה מוצלחת עם מעצב פנים. בפגישת ההיכרות עליכם להרגיש שאתם חופשיים לשאול שאלות, שאתם מקבלים מענה לשאלותיכם, ושבאופן כללי "יש עם מי לדבר".

 2. פורטפוליו – בקשו לראות תיק עבודות, ובעיקר עבודות מסוג דומה לזו שאתם מתעניינים בה (עיצוב בית מחדש/שיפוץ/עיצוב פנים למשרד). כך תקבלו מושג כללי לגבי יכולות המעצב וגם תוכלו לקבל רעיונות.

 3. המלצות – בקשו לדבר עם לקוחות. בדקו איתם כיצד התרשמו מרמתו המקצועית של המעצב, האם התוצאה הסופית היא לרוחם, האם התהליך עצמו התנהל לשביעות רצונם.

 4.  קרבה גיאוגרפית – העדיפו מעצב מהאזור שלכם (בקרבת מקום השיפוץ). באופן טבעי, הקרבה תשפיע על זמינותו של המעצב ותסייע במיוחד בשלבי הביצוע והפיקוח על העבודות בשטח.

 5. שירותים נוספים ותהליך העבודה – בדקו אילו הדמיות יכול המעצב לתת לכם ומה מידת הגמישות והשינויים שניתן לעשות בתוכניות במהלך העבודה, בדקו האם המעצב מגביל את תחום השירות שלו לעבודת העיצוב בלבד או שהוא יכול וזמין גם להעניק שירותים נוספים ומשלימים שיקלו עליכם בהמשך, כמו, לדוגמא, הום סטיילינג בגמר השיפוץ. בנוסף, בדקו מה הניסיון שלו בפיקוח בשטח. האם עבודת העיצוב שלו מסתיימת בתוכנית מחשב במשרד או שהוא גם יודע ומקפיד לפקח על בעלי המקצוע העובדים ב"זמן אמת".

 6. הצעת מחיר – לאחר פגישת ההיכרות ועם קבלת הצעת המחיר, הקפידו לוודא שהיא מפורטת וכוללת את כל הפרטים שסוכמו בעל-פה בפגישה. מה כוללת העבודה, מהם השלבים ומהו לוח הזמנים הצפוי, האם שכר הטרחה כולל גם ליווי ופיקוח בשטח, האם הוא כולל בחירת רהיטים ואביזרים לבית וכו'.

 

מה קורה בפגישת ההיכרות?

פגישת ההיכרות הראשונה אינה כרוכה בתשלום או בהתחייבות. בפגישה נדבר על הצרכים והחלומות שלכם, על היקף השיפוץ ומסגרת התקציב, נעריך לוח זמנים ונתאם ציפיות לגבי תהליכי עבודה וסגנונות עיצוב ברמה הכללית. פגישת ההיכרות היא הזדמנות מצוינת עבור שני הצדדים לבחון את מידת התקשורת ואת החיבור ביניהם, שכאמור, חשובים להמשך התהליך.

 

אחרי שבחרתי מעצבת מהו תהליך העבודה?

 • פגישת הכרות מעמיקה – פגישה בה נבין לעומק את הצרכים, הרצונות והחלומות. נסייר בבית ונבחן את המצב הקיים, נדבר על סגנון עיצובי, מסגרת התקציב והזמן ונתאם ציפיות.
 • הצעת מחיר – לאחר הבנת היקף ודרישות הפרויקט תגובש הצעת מחיר מפורטת עבור שירותי התכנון ועיצוב הפנים, הליווי לבחירת חומרים ופיקוח.
 • תכנון – בשלב התכנון יוצגו בפניכם מספר חלופות, אפשרויות שונות לתכנון הבית או הדירה בהתאם לצרכים והרצונות שלכם.
 • שלב זה יכלול מספר פגישות עד לגיבוש התוכנית האופטימלית שתתאים לכל הצדדים.
 • הדמיות תלת מימד– נעשה במקביל לתכנון, משמש ככלי נוסף להבנת השינויים והרעיונות העיצובים.
 • תוכניות עבודה לביצוע – לאחר שגובשה התוכנית הסופית יופקו תוכניות העבודה.
 • התכניות כוללות תכנית הריסה ובינוי, תכנית חשמל, אינסטלציה, מיזוג אויר, ריצוף, נגרות, וכו'. התוכניות יוגשו לבעלי המקצוע הרלוונטיים לביצוע.
 • מפרט למכרז קבלנים – מסמך המפרט את שלבי העבודה, חומרים וכמויות המאפשר קבלת הצעות מחיר ממספר קבלנים. לאחר השוואת ההצעות תוכלו לבחור את הקבלן המתאים שיבצע את העבודה.
 • ליווי עד הגמר - בפרויקט מלא של תכנון ועיצוב פנים, השירות כולל בדרך כלל גם ליווי לבחירות חומרים וריהוט וכן פיקוח באתר, על מנת לוודא שהעבודות מתבצעות באיכות הנדרשת ובהתאם לתכניות העבודה וללוחות הזמנים שנקבעו ופתרון בעיות בלתי צפויות בשטח אם וכאשר הן צצות.

 

מה סדר הגודל של מחיר עבור עבודת העיצוב?

העלות של עבודת עיצוב הפנים נעה בין אלפי שקלים בודדים לכמה עשרות אלפי שקלים. שכר הטרחה הוא נגזרת של היקף העבודה הכוללת, כבסיס, את הכנת הסקיצות ותוכניות העבודה ואת הפגישות עם הלקוח. במידה והלקוח מעוניין בהמשך מעורבותי במהלך השיפוץ עצמו ולאחריו (תיאום בעלי מקצוע, פיקוח על עבודתם, שירותי הום סטיילינג והלבשת הבית), מן הסתם היקף העבודה יגדל ובהתאם לכך יתעדכן שכר הטרחה.

 

מהם הגורמים בהם יש להתחשב בתכנון המבנה הפנימי של הבית?

אני מאמינה גדולה בחובתו של המעצב לתרגם את החלומות לאורח החיים הספציפי של דיירי הבית, ושואפת, כל העת, לתת ביטוי לשילוב מוצלח בין אסתטיקה לפונקציונאליות.

לפיכך, תכנון פנים הדירה וחלליה יבוצע תוך שימת לב לנתונים כמו: מספר דיירי הבית, גיל הדיירים, אזורי המחיה המועדפים עליהם, הרגלים, דפוסים וצרכים מיוחדים (כמו נגישות, מקומות איחסון, אירוח וכו').

 

האם את עובדת עם בעלי מקצוע קבועים שלך?

הבחירה עם מי לעבוד היא שלכם ובידכם. באופן טבעי, במהלך שנות עבודתי צברתי ניסיון עם אנשי מקצוע רבים, בכל תחומי השיפוץ והבנייה, כאשר על הטובים ביניהם אשמח להמליץ. בשורה התחתונה הבחירה היא שלכם ואני מחויבת לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם כל בעל מקצוע שיבחר.

 

האם תוכלי ללוות אותנו בריהוט הבית וברכישת אביזרים, בבחירת ריצוף, צבע, כלים סניטריים וכל מה שנחוץ להשלמת העיצוב?

רמת המעורבות שלי והיקף הליווי נקבעים על ידכם. יש לי ניסיון בעיצוב כולל, משלב הסקיצות הראשונות ועד לבחירת מברשת השיניים בחדר הרחצה...שירותי הסטיילינג והלבשת הבית שאני מעניקה כוללים ליווי בבחירת ריהוט, תאורה, כלי סניטריים, ריצוף וחיפוי, טקסטיל ואביזרים משלימים. היתרון של עיצוב הכולל הוא בתחושה המתקבלת של אחידות וקו עיצובי משותף והרמוני, ובמילים אחרות - 'Total Look'.

 

 
 

כל הזכויות שמורות © נירית ורד ליטוב - עיצוב פנים 2016           צור קשר